Prominent & Leading Exporter from Panchkula, we offer automatic pouch packing machine logipac 1010, automatic powder packing machine, rusk toast packing machine, kulcha bread packing machine, spice pouch packing machines and fully automatic packaging line.
Get Latest Price
| Packaging Range | Upto 500g |
| Machine Type | Mechanical FFS |
| Pouch Capacity | 50-200 grams |
| Sealing Type | 4-Side Seal |
| Packaging Speed | Upto 60 PPM |
| Driven Type | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Power Consumption | Upto 5 kW |
| Weight | 200kg |
| Features | Nitrogen Flushing |
| Peak Power | 4-5 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Capacity | 1000 Pouch Per Hour |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 250 g |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power | 2.7 kW |
| Phase | 3 |
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high-quality Automatic Powder Packing Machine.
Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 Piece/Hour |
| Packaging Type | Center Seal |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Rusk Packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Production Capacity | 1500 Piece/Hour |
| Packaging Type | Single |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Kulcha bread packing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Get Latest Price
| Packaging Speed | 2500 Pouch per hour |
| Usage/Application | Packaging |
| Dimension | Length 400(max) Width 260 (Max) |
| Driven Type | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Packaging Speed | 1000 Pouch per hour |
| Filing Type | Auger |
| Automation Grade | Automatic |
| Pouch Capacity | 200 grams |
| Pouch Length | 10 inches |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
Ashim Khosla (Director)
Khosla Precisions
93, Phase 1
Panchkula - 134109, Haryana, India